Strona główna Porady rowerowe Jak wymienić pedały w rowerze?
Naprawa i regulacja pedałów rowerowych

Jak wymienić pedały w rowerze?

przez Konrad WItek
247 wizyt

Dobrze dopasowane pedały w rowerze to  wygodna i bezpieczna jazda. Gdy są zużyte lub niewygodne trzeba je wymienić na nowe. Jest to prosta czynność serwisowa, którą możesz wykonać samodzielnie. Znajomość kilku prostych zasad ułatwi Ci to zadanie. 

Rodzaje pedałów rowerowych

Zanim przejdziemy do instrukcji wymiany zużytych części, przyjrzyjmy się bliżej pedałom rowerowym. Są to bardzo ważne części roweru — bez nich daleko nie pojedziesz. W zależności od stylu jazdy i sportu, który uprawiasz możesz wybierać spośród kilku typów pedałów rowerowych. Zanim zdecydujesz musisz odpowiedzieć na pytanie: pedały platformowe czy SPD? Podstawowa różnica jest taka, że na platformach jeździsz w dowolnym obuwiu do SPD potrzebujesz butów rowerowych. 

Jakie pedały platformowe wybrać?

To podstawowy rodzaj pedałów rowerowych — nie wymagają noszenia butów rowerowych. Do wyboru masz plastikowe lub metalowe pedały platformowe. Można je podzielić na kilka kategorii:

  • Pedały turystyczno miejskie — powierzchnia, na której but styka się z pedałem jest płaska, ale pokryta gumową powłoką. Dzięki temu stopa nie ślizga się podczas jazdy. Dobrze, jeśli są wyposażone w odblaski.
  • Pedały ze stalową ramką — najpopularniejsze wśród miłośników jazdy górskiej — bardzo często określane jako pedały MTB. Powierzchnia ramki pokryta jest wyżłobieniami, które zapobiegają przesuwaniu się buta. 
  • Pedały do sportów grawitacyjnych — zaprojektowane dla osób uprawiających enduro, dirt jumping czy freeride. Platforma pedału ma wypustki tzw. piny, które zapewniają przyczepność stopie w momentach, gdy odrywasz się od ziemi. 

Co to jest pedał SPD?

SPD to pedały, w które wpinamy but, aby zapewnić sobie lepszą wydajność pedałowania. Stosowane są zarówno przez kolarzy szosowych, jak i górskich. Nie musisz obawiać się, że przewrócisz się razem z rowerem — buty wypinają się automatycznie, gdy stracisz równowagę. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że musisz do nich kupić buty z zatrzaskami. 

W tej kategorii również możemy wyodrębnić kilka typów:

  • Pedały szosowe SPD — charakteryzują się dużą powierzchnią styku buta z pedałem, bloki są plastikowe. 
  • Pedały górskie SPD — mniejsze od szosowych, zbudowane tak, abyś mógł łatwo oczyścić je z błota. 
  • Pedały turystyczne SPD — bardzo podobne do modeli MTB — duża ramka daje dobre oparcie dla stopy. Najpopularniejsze wśród turystów rowerowych są jednostronne pedały SPD — z jednej strony mają bloki do wpięcia butów rowerowych z drugiej strony znajduje się platforma do jazdy w zwykłych butach. 

Pedały turystyczne SPD

Szukasz innych rozwiązań? Sprawdź, co to są noski w pedałach

Noski do pedałów rowerowych to koszyczki z tworzywa sztucznego lub metalu, które montuje się na pedałach platformowych. Umieszczasz w nich but, aby stopa lepiej trzymała się na pedale. Dzięki noskom but nie zsuwa się podczas jazdy. Zastosowanie nosków pozwala uzyskać efekt pośredni pomiędzy pedałem platformowym a SPD. Pedałowanie jest bardziej efektywne niż na platformach, ale nie musisz inwestować w specjalne buty z blokami. Noski przydają się podczas jazdy po nierównościach — stabilizują stopę na pedale. W razie potrzeby można łatwo wysunąć but z noska. 

Jak wymienić pedały w rowerze?

Narzędzia, których potrzebujesz do wymiany pedałów w rowerze to: klucz imbusowy 6 mm lub 8 mm ewentualnie klucz płaski 15 mm. Dobór narzędzi zależy od modelu pedałów, zatem zanim zabierzesz się do pracy sprawdź jaki klucz będzie Ci potrzebny. Sama wymiana nie jest skomplikowana i nie potrzeba dużej siły czy specjalnych umiejętności, aby ją wykonać. 

Jak odkręcić pedał w rowerze? Uwaga na gwinty

Pamiętaj, że pedały mają różne gwinty — zawsze jeden z nich wkręcasz na lewy, a drugi na prawy gwint. Jeśli podczas odkręcania pedał stawia opór nie szukaj rozwiązań siłowych — spróbuj kręcić w odwrotnym kierunku. Odkręcanie pedałów zacznijmy od ustalenia, który pedał jest prawy, a który lewy — kierunki określamy siedząc na rowerze. 

Prawy pedał odkręcaj w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, natomiast lewy zgodnie z nimi. Jeśli mimo prawidłowego ustalenia rodzaju gwintu odkręcanie sprawia trudność użyj odrdzewiacza np. WD-40, odczekaj kilka minut i spróbuj ponownie. 

Jak przykręcić pedały do roweru?

Po odkręceniu starych pedałów oczyść dokładnie gwinty — użyj do tego niewielkiej ilości stałego smaru lub pasty do gwintów. Dzięki temu gwint nie będzie się ścierał, a pedały nie będą skrzypieć podczas jazdy. 

Dla ułatwienia pedały na osi lub korpusie mają oznaczenia: R to pedał prawy, L to pedał lewy. Prawy pedał przykręcamy zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Lewy pedał w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Przykręcanie nie powinno sprawić problemów — klucz prawdopodobnie będzie Ci potrzebny na koniec, aby dobrze dokręcić pedały. 

Jeśli posiadasz klucz dynamometryczny pedały przykręć z momentem 35 – 55 Nm. Jeśli go nie posiadasz wystarczy “wyczucie” – z reguły pedały powinny być przykręcone porządnie, ale nie na siłę.  Prawidłowo przykręcone pedały nie odkręcą się same — jeśli tak się dzieje to oznacza, że gwinty są uszkodzone. 

Jakie buty na rower? Wszystko zależy od pedałów

Na rowerze z pedałami platformowymi możesz jeździć w dowolnych butach. Przyjęło się, że na rower ubieramy obuwie sportowe, ale w mieście można spotkać Panie w szpilkach pedałujące do pracy na eleganckich damkach. Buty na rower dobieramy adekwatnie do pogody — zimą sprawdzą się ciepłe, wodoodporne buty trekkingowe. Latem możesz jeździć w butach sportowych lub tenisówkach. 

Jeśli zdecydujesz na pedały SPD musisz przygotować się na spory wydatek. Buty na rower z blokami nie należą do tanich. Buty rowerowe dostępne są w wersjach MTB, szosowej i turystycznej. Ich podeszwy różnią się ilością otworów — buty szosowe mają min. trzy otwory do montowania bloków, natomiast MTB i turystyczne po dwa. Różnic jest więcej — buty szosowe po zamontowaniu bloków nie nadają się do chodzenia — musisz mieć w plecaku parę butów na zmianę. W butach do MTB chodzenie jest możliwe, ale niewygodne. Najbardziej uniwersalne są buty rowerowe turystyczne — można w nich chodzić, a wyglądem przypominają obuwie trekkingowe. 

Powiązane artykuły

Pozostaw komentarz