Strona główna Porady rowerowe Jak wybrać rower na komunię dla dziecka?
Jaki rower na komunie dla dziecka wybrać

Jak wybrać rower na komunię dla dziecka?

przez Konrad WItek
Published: Last Updated on 351 wizyt

Rower to najchętniej wybierany prezent na komunię. Klasyk, który sprawdzi się zawsze i dla każdego dziecka. Podpowiadamy jak wybrać model i rozmiar roweru, aby młody człowiek był zadowolony z prezentu.  

Hoverboardy, hulajnogi elektryczne, a nawet quady — co roku mamy inną modę na prezenty komunijne. Jednak nic nie zastąpi roweru — to tradycyjny prezent na komunię, który nigdy nie wychodzi z mody. I słusznie — zapewnia dziecku zdrową aktywność i sporo frajdy. 

Wybierając rower dla dziecka kieruj się: 

  • rozmiarem roweru,
  • rodzajem roweru — MTB, miejski, a może BMX?
  • solidnym wykonaniem,
  • ceną — w świecie rowerów dla dzieci najdroższy nie zawsze znaczy najlepszy.
  • wyposażeniem.

Jaki rozmiar roweru na komunię?

Dziecko przystępuje do I Komunii Świętej w wieku 9 lat — średni wzrost dziecka w tym wieku to ok. 120 cm – 140 cm. Zwykle dziewczynki są wówczas wyższe od chłopców, ale nie jest to regułą. Przed zakupem roweru na komunię, warto jest dowiedzieć się ile dziecko mierzy, wówczas łatwiej będzie dobrać rozmiar roweru. Jaki wybrać rozmiar kół? Dla 9-latka najodpowiedniejsze będą 24 cale. Wyjątek stanowią rowery BMX — sprzęt młodego freestylera będzie mieć koła o średnicy 20 cali. 

Wzrost dzieci w tym wieku może znacząco różnić się od siebie — zatem dla dziecka, które mierzy poniżej 120 cm lepiej jest wybrać rower na mniejszych kołach, natomiast jeśli młody człowiek mierzy już ponad 150 cm wówczas możemy kupić rower w rozmiarze dla dorosłych. Jaki wybrać rozmiar ramy takiego roweru? Najlepszym wyborem będzie najmniejszy z dostępnych u konkretnego producenta np. XS (rozmiar ramy z calach – 14”) lub S (rozmiar ramy w calach to 15”) na kołach 26-calowych.  

Jaki rower na komunię dla chłopca?

Chłopcy najchętniej wybierają rowery MTB, chociaż w ostatnim czasie modne stały się również BMX-y. Wybierając prezent pamiętajmy, aby odpowiadał on preferencjom i zainteresowaniom dziecka. Ruchliwy 9-latek z pewnością ucieszy się z dobrze wyposażonego MTB. Taki rower świetnie sprawdzi się jako środek transportu do szkoły i na rodzinne wycieczki. Dzieciaki lubią gadżety i zachwyt, jaki może wywołać u nich fatbike (rower MTB na grubej oponie) lub góral z w pełni zawieszoną ramą — będzie bezcenny. Jednak wybierając rower na komunię musisz kierować się funkcjonalnością sprzętu. Jazda na grubych oponach i z tylną amortyzacją po asfalcie (a tam najczęściej będzie jeździć dziecko) jest męcząca. Dziecko szybko zniechęci się do takiego roweru. Dlatego wybieramy klasyczny rower górski dla dziecka z przerzutkami, które zapewnia mu wsparcie na trudniejszych trasach. 

Jeśli nasz młody człowiek próbuje swoich sił we freestylu — próbuje wykonywać triki i ciągnie go na rampę — wybór jest oczywisty. BMX będzie najlepszym prezentem na komunię. Nie musisz wydawać na niego wielkich pieniędzy — polskie marki mają w swoich kolekcjach bardzo interesujące modele.  

Jaki rower na komunię dla dziewczynki?

Uroczy, miejski rower z koszyczkiem — najlepiej w pastelowych kolorach. Owszem, ale nie dla każdej dziewczynki. Wszystko zależy od temperamentu i zainteresowań dziecka. Jeśli młoda dama będzie jeździć po ścieżkach utwardzonych i lubi się stroić to holenderka będzie najlepszym wyborem. Na taki rower będzie mogła wsiąść nawet w tiulowej sukience. Rowery miejskie dla dziewczynek dostępne są w różnych rozmiarach. Ich zaletą jest pełne wyposażenie — nie ma potrzeby kupować do nich np. oświetlenia czy stopki. Zwykle wyposażone są w bagażnik i koszyk na kierownicy. 

Jeśli rodzina lubi wycieczki rowerowe i aktywne spędzanie czasu lepszym wyborem będzie rower górski. Modele dla dziewczynek mają lekko obniżoną górną rurę, żeby ułatwić im wsiadanie. Poza tym wyposażone są tak samo, jak bliźniacze modele chłopięce. Na rowerze górskim dziecko łatwiej pokona wysokie krawężniki w mieście i poradzi sobie na leśnej ścieżce. Dla dziewczynek, które lubią spędzać czas na rampie i w skateparku odpowiedni będzie BMX. Do roweru warto dokupić ochraniacze i kask — mała riderka będzie mogla wypróbować swój sprzęt od razu. 

Jaki rower na komunię do 2000 zł wybrać?

2000 złotych to kwota, za którą można kupić bardzo dobrze wyposażony rower dla dziecka. Jeśli szukasz czegoś tańszego nie sięgał po rowery marketowe. Pamiętaj, że rower dla dziecka ma być solidny i bezpieczny. Szczególnie że za niewiele ponad 1000 złotych możesz kupić rower dziecięcy polskiej marki. W ofercie rodzimych producentów znajdziesz niezawodne rowery na komunię. Polecamy sprawdzenie ofert nowych producentów — rowery będą tańsze niż te znanych marek a wyposażenie będzie bardzo podobne. Gdy kupisz tańszy rower dobrej jakości możesz dodatkowo uzupełnić jego wyposażenie lub kupić dziecku dobrej jakości kask. 

Rower górski na komunię powinien być wyposażony w przerzutki. Dziecko w tym wieku powinno uczyć się już jak z nich korzystać. Solidne hamulce — głównie są to V-brake. W rowerach miejskich zwykle mamy układ V-brake z przodu i torpedo z tyłu. Opony to ważny element — do roweru MTB najlepszym wyborem będą markowe opony terenowe z dobrą ochroną przeciwprzepięciową. Rower powinien być wygodny, aby dziecko nie zniechęciło się do jazdy — dlatego zwróć też uwagę na siodełko i chwyty kierownicy. Ostatnim kryterium powinien być wygląd roweru. Dzieci w tym wieku aspirują już do grupy nastolatków, więc dziecięce zdobienia nie będą mile widziane. Rower dla dziewczynki na komunię nie musi być różowy. Gama kolorystyczna rowerów jest tak duża, że z powodzeniem znajdziesz sprzęt w ulubionym kolorze obdarowywanego dziecka. 

Jak zapakować rower na komunię?

Rower zwykle kupujemy zapakowany w prostokątne pudło — z zapakowaniem go nie ma kłopotu. Wystarczy kilka rolek papieru do pakowania prezentów i mamy bardzo efektowną, dużą paczkę. Musisz pamiętać, że rower zapakowany w pudełko trzeba będzie skręcić, żeby nadawał się do jazdy. Jeśli dostarczasz prezent do domu dziecka i wiesz jak skręcić rower — zabierz narzędzia. Dziecko z pewnością się ucieszy. 

Druga opcja to zawiezienie roweru już skręconego, gotowego do jazdy — wtedy wystarczy piękna kokarda na kierownicy. Możesz się na to zdecydować tylko wtedy, gdy bagażnik w Twoim samochodzie zmieści rower w tym rozmiarze. Jeśli będą z tym problemy znajdź inny sposób — rowerek włożony na siłę lub – co gorsza – wystający z bagażnika może się zniszczyć w transporcie. 

Powiązane artykuły

Pozostaw komentarz