Strona główna Akcesoria rowerowe Aplikacje przydatne do jazdy na rowerze
aplikacje na rower

Aplikacje przydatne do jazdy na rowerze

przez Konrad WItek
352 wizyt

Dziś już niewiele osób wyobraża sobie codzienne funkcjonowanie bez smartfonu. Również jazda na rowerze może być dzięki niemu łatwiejsza. Aplikacje rowerowe nie będą oczywiście pedałować za Ciebie, ale mają wiele przydatnych funkcji.

Jazda na rowerze to przyjemny sport – ćwiczymy ciało i przy okazji możemy dotrzeć tam, gdzie nie dojechalibyśmy samochodem. Szczególnie, gdy nasze wysiłki wspierają przyjazne aplikacje rowerowe na smartfon. Jak to działa? Z całą pewnością wyznaczenie trasy wycieczki i czasu, jakiego potrzebujemy na przejechanie konkretnej trasy. Ale to tylko podstawowe funkcje, jakie dziś oferują aplikacje dla rowerzystów. Przyjrzymy się im dokładniej – abyś mógł wybrać taką, która naprawdę będzie Ci potrzebna.

Endomondo – naliczanie długości trasy rowerowej

Endomondo to najpopularniejsza aplikacja dla sportowców. Możesz za jej pomocą wyznaczyć dystans, zmierzyć prędkość i spalone kalorie. Wspiera również zdrowe uprawianie sportu np. podaje ilość wody niezbędnej do nawodnienia organizmu podczas treningu. Możesz na niej tworzyć rywalizacje z przyjaciółmi i udostępniać wyniki sportowe na swoich kanałach społecznościowych.

Jak ustalić trasę rowerową na Endmondo? To proste – po prawidłowej instalacji wystarczy wybrać z menu aktywność – jazda na rowerze. W menu znajdziemy również opcję trasy. Po jej wybraniu samodzielnie ustalisz trasę na mapie – zarówno na ekranie smartfonu, jak i na komputerze. Możesz też skorzystać z tras innych użytkowników. Z łatwością znajdziesz przykładowe trasy w Twojej okolicy. To przydatne, gdy nie masz pomysłu dokąd jechać.

W aplikacji możesz oczywiście ustalić trasę na podstawie określonego celu treningowego. Jeśli Twoim celem jest nie tyle przyjemna eksploracja okolicy, ale wydajny trening z pewnością ta opcja przypadnie Ci do gustu. Za pomocą Endomondo możesz śledzić własne postępy, aplikacja powiadomi Cię o tym, że pobiłeś własny rekord.

Aplikacje rowerowe – jak działa Google Fit?

Ta aplikacja to odpowiedź internetowego giganta na potrzebę monitorowania treningów i stanu zdrowia. Działa podobnie jak Endomondo, możesz za jej pomocą monitorować trening i planować trasę na mapach Google. Będzie odpowiednia dla rowerzystów, którzy nie lubią korzystać ze smartfonu w czasie jazdy. Możesz korzystać z niej również za pomocą smartwatcha lub opaski sportowej z  Wear OS by Google.

Aplikacja wykrywa aktywność automatycznie i każdy z Twoich treningów dodawany jest do dziennika aktywności Google. To przydatna funkcja dla osób, które jeżdżą na rowerze aby schudnąć lub rower ma służyć im jako narzędzie rehabilitacji. Niestety nie ma opcji eksportowania danych do pliku choćby po to, aby pokazać dziennik aktywności swojemu lekarzowi.

aplikacje na rower

Bike repair – jak naprawić rower?

Ostatnia aplikacja to propozycja wyłącznie dla rowerzystów. Awaria w trasie potrafi zaskoczyć i odebrać cała przyjemność z jazdy. Nie każdy z nas jest złota rączką i samodzielnie potrafi naprawić rower w trasie. Aplikacja Bike repair to rozbudowana książka serwisowa do roweru w Twoim smartfonie. Duża baza instrukcji, które podpowiadają jak wykonać podstawowe i bardziej skomplikowane naprawy. To bez wątpienia bardzo przydatne narzędzie.

Dużym plusem są ilustrowane przewodniki, na których krok po kroku pokazano każdą naprawę. Widzisz dokładnie jakie czynności musisz wykonać, aby usunąć usterkę. Tego typu aplikacje rowerowe to prawdziwe błogosławieństwo, kiedy w środku lasu rower odmówi posłuszeństwa. Oczywiście jeśli wozisz ze sobą podstawowe klucze do roweru i pompkę – bez tego nawet najlepsza instrukcja nie pomoże. Jeśli chcesz nauczyć się samodzielnie serwisować rower ta aplikacja z całą pewnością w tym pomoże. Bike Repair ma też kilka przydatnych funkcji – na ekranie smartfona wyświetli prognozę pogody, pomoże Ci dobrać odpowiedni strój na rower. Znajdziesz w niej porady na wypadek urazów, które mogą Ci się przytrafić w trasie.

Podsumowanie – jazda na rowerze z aplikacją czy bez?

Przed erą smartfonów, opasek sportowych i smartwatchów też jeździliśmy na rowerach. Co więcej są jeszcze tacy rowerzyści, którzy z zasady nie używają aplikacji i urządzeń do wyznaczania tras i monitorowania treningów. Musisz jednak przyznać, że jazda na rowerze z aplikacją sportową będzie aktywnie wspierać np. odchudzanie. Dane o osiągnięciach, przejechanych dystansach i spalonych kaloriach nie wpływają na komfort jazdy. Są natomiast doskonałą motywacją – nie działasz w ciemno, wyznaczasz cel i śledzisz jego realizację. Zatem trening z aplikacją będzie efektywniejszy, a powiadomienia z aplikacji z gratulacjami dopingują Cię w dalszych wysiłkach.

Dla kogo jeszcze aplikacje rowerowe będą przydatne? Z całą pewnością dla osób, które na rowerze jeżdżą w ramach rehabilitacji. Aplikacje podają poziom tętna, a to bardzo ważna informacja dla osób, którym ze względu na stan zdrowia nie wolno się forsować.

Możliwość wyznaczenia trasy to oczywiście dobre rozwiązanie, gdy jeździsz po nieznanym terenie lub szukasz pomysłu na ciekawą wycieczkę rowerową.

Powiązane artykuły

Pozostaw komentarz