Strona główna Wycieczki Najładniejsze trasy rowerowe na Mazowszu
Leśna trasa rowerowa w warszawskich lasach

Najładniejsze trasy rowerowe na Mazowszu

przez Konrad WItek
Published: Last Updated on 235 wizyt

Województwo mazowieckie ma sporo do zaoferowania rowerzystom. Znajdziesz tutaj dobrze utrzymane trasy rowerowe dla wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu. Zarówno miejskie, jak i leśne ścieżki oferują relaks, jaki daje sama jazda na rowerze i są bardzo ciekawe pod względem historycznym. 

Turystyka rowerowa to jeden z ulubionych sposobów Polaków na aktywne spędzanie wolnego czasu. Nic dziwnego, bo nasz kraj ma rowerzystom sporo do zaoferowania. Dobra infrastruktura, walory krajobrazowe i historyczne tras zapewniają rowerzystom ciekawych wrażeń. Mazowsze pod tym względem również jest bardzo atrakcyjne, szczególnie na rodzinne wycieczki. Nizinne ukształtowanie terenu sprawia, że trasy są łatwe, więc jest to teren dla każdego, nawet najmłodszego rowerzysty. 

Kampinoski szlak rowerowy, łatwa trasa na rodzinną wycieczkę

To jedna z najpopularniejszych mazowieckich tras i z pewnością jedna z najciekawszych. Oferuje ona aż 200 km ścieżek biegnących w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego. Oczywiście przejechanie całej trasy jednego dnia nie jest możliwe i nie polecamy tego rozwiązania, bowiem warto rozsmakować się jazdą po leśnych ścieżkach i malowniczych zakątkach. Kampinoski szlak rowerowy to dobry pomysł na spędzenie aktywnego weekendu. Trasa jest łatwa, prowadzi leśnymi traktami, dużo jest odcinków, które prowadzą drogami asfaltowymi o niskim natężeniu ruchu. Zdarzają się fragmenty ścieżek piaszczystych, ale nie są to utrudnienia, a raczej małe przygody, które urozmaicają przejazdy. 

Trasę można z powodzeniem przejechać zarówno na rowerze górskim, jak i trekkingowym. Można ją podzielić na kilka odcinków i poznawać okolice Warszawy stopniowo. Okolica jest tak malownicza i pełna przepięknych zakątków, że każdy rowerzysta chętnie wraca na tę trasę. Miłośnicy dzikiej przyrody z pewnością docenią to, że podczas wycieczki można tutaj spotkać wolno biegające łosie, sarny czy dziki. Pasjonaci historii również nie będą się nudzić. Po drodze możemy zwiedzić dworek w Żelazowej Woli i cmentarz w Palmirach. Ponadto na trasie jest kilka zabytkowych kościołów i skansen w miejscowości Granica. Jest to doskonały pomysł na odbycie z dziećmi wycieczki, która przy okazji będzie miała walory edukacyjne. 

Trasa rowerowa z Mazowieckiego Parku Krajobrazowego do rezerwatu przyrody wzdłuż Świdra

Idealna trasa do przejechania w ciągu jednego dnia — jej długość to ok. 30 km. Nie jest łatwa, prowadzi częściowo niebieskim szlakiem, ale zdarzają się trudniejsze odcinki na ścieżkach pomiędzy bagniskami. Bywa, że po deszczowej pogodzie zdarzają się takie miejsca, gdzie trzeba będzie przeprowadzić lub przenieść rower. Jeśli chcesz tego uniknąć wybierz się w tę okolicę, gdy pogoda będzie słoneczna i bez deszczu przez kilka dni. Trasa wiedzie przez las po drodze mamy kilka wzniesień, zdarzają się również fragmenty piaszczyste. Drobny wysiłek nie jest jednak w stanie przesłonić tego, jak malownicze są to tereny. Zaczynamy w Warszawie w dzielnicy Wawer i kierujemy do Emowa, a potem na południe. Ścieżki bywają wąskie i kręte, dlatego jest to trasa dla rowerzystów, którzy lubią trudniejsze trasy. Przeprawa przez most nad Świdrem, a potem powrót trasą prowadzącą wzdłuż Świdra i Wisły, która na tym odcinku rozlewa się szeroko i oferuje bardzo malownicze widoki. Jest to wymarzona trasa dla ornitologów i obserwatorów przyrody. Nadrzeczne tereny z pewnością ujawnią przed rowerzystami kilka swoich tajemnic. 

Trasa z Mazowieckiego Parku Krajobrazowego do rezerwatu przyrody wzdłuż Świdra

Szczegóły trasy do zobaczenia na mapie

Podkowa Leśna, malownicza wyprawa rowerowa dla każdego

Podkowa Leśna to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek Mazowsza. Jest częścią aglomeracji warszawskiej, więc jest to propozycja dla miłośników tras miejskich. W Podkowie Leśnej można podziwiać przepiękne przedwojenne Wille położone wśród zieleni. Jest to miejsce historyczne, bowiem to tutaj schronienie znalazło wielu Żydów prześladowanych w czasie II wojny światowej. 

Jeśli wyjedziemy ze Śródmieścia Warszawy do przejechania mamy ok. 30 km — trasa prowadzi miejskimi ścieżkami rowerowymi, więc przejedziemy ją na każdym sprzęcie. Powrót można zaplanować zarówno na rowerze, jak i komunikacją miejską. Trasa jest łatwa — doskonale sprawdzi się na spędzenie aktywnego popołudnia. Jest wprost stworzona dla miejskich rowerzystów, nie oddalamy się tutaj od cywilizacji. Po drodze można zaplanować przystanek na posiłek i zrobić drobne zakupy. 

Szczegóły trasy do zobaczenia na mapie

Leśna trasa rowerowa z Białołęki do Nowego Dworu

Jest to typowo rodzinna trasa rowerowa — taka wycieczka pozwoli poznać miasto z zupełnie innej perspektywy. Warto zacząć w okolicach Warszawskiej Syrenki i kierując się na północ w stronę wału wiślanego. Tam możemy zjechać do lasu i wśród drzew pedałować w stronę Jabłonny. Od Tarchomina do Jabłonny podziwiać będziemy niesamowite widoki — bujna przyroda nad rzeką naprawdę zachwyca. Interesującym punktem trasy jest pałac w Jabłonnej. Stamtąd ruszymy trasą prowadzącą wałem wiślanym w stronę Nowego Dworu. 

Trasa rowerowa Białołęka Nowodwory i Jabłonna Miłośnikom historii polecamy przedłużenie trasy i dojechanie do twierdzy Modlin. Ta malownicza trasa prowadząca wzdłuż Wisły nie jest trudna do przejechania. Po drodze można zatrzymać się i coś zjeść, nie będzie kłopotu ze zrobienie drobnych zakupów. Trasa do Twierdzy Modlin wymaga pokonania ok. 50 km w jedną stronę. Nie jest trudna, bo jedziemy praktycznie przez cały czas drogą utwardzoną i nie ma po drodze dużych wzniesień do pokonania. Jeśli wybierzemy się tam z dziećmi warto wziąć pod uwagę powrót komunikacją publiczną. Można również przejechać trasę do Jabłonnej i po obiedzie wrócić do Warszawy. 

Szczegóły trasy do zobaczenia na mapie

Przedstawione przez nas trasy to propozycje dla rowerzystów na różnym poziomie przygotowania kondycyjnego. Warto zauważyć, że sama Warszawa ma bardzo atrakcyjną ofertę zwiedzania właśnie z pozycji siodełka rowerowego. Miasto ma doskonałą sieć tras rowerowych, które łączą najważniejsze zabytki miasta. Będąc w stolicy warto wypożyczyć rower i spędzić dzień aktywnie przy okazji poznając Warszawę z zupełnie innej perspektywy.

Powiązane artykuły

Pozostaw komentarz