Strona główna Akcesoria rowerowe Maski rowerowe, które wybrać?
maska na rower

Maski rowerowe, które wybrać?

przez Wiktor Janiak
Published: Last Updated on 203 wizyt

Jak uprawiać sport, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone lub istnieje realne ryzyko zakażenia niebezpiecznym wirusem? Jazda na rowerze w masce antysmogowej jest lepszym rozwiązaniem niż rezygnacja ze zdrowej aktywności. Jaka maska będzie najlepsza do uprawiania jazdy na rowerze?

W polskich miastach sezonowo jakość powietrza jest bardzo zła. Lekarze odradzają wówczas uprawianie sportu na powietrzu, bowiem podczas wzmożonego wysiłku oddychamy szybciej i głębiej – zatem zamiast dotleniać organizm wdychamy pół tablicy Mendelejewa. Wdychanie smogu prowadzi do poważnych chorób układu oddechowego. Pyły PM 10 i PM 2,5 osadzają się na drogach oddechowych i utrudniają prawidłowy przebieg wymiany gazowej w organizmie. 

Obecnie zmagamy się również z problemem koronawirusa, który również jest bardzo niebezpieczny dla ludzkiego organizmu – noszenie maski, nie tylko podczas uprawiania aktywności sportowych może nas uchronić przed zakażeniem. 

Wydawałoby się, że to ryzyko jest aktualnie tak duże, że należałoby zrezygnować z uprawiania jakiejkolwiek aktywności sportowej na świeżym powietrzu. NIc bardziej mylnego! Jazda na rowerze pozytywnie wpływa na cały nasz organizm. Sprawia, że stajemy się bardziej odporni, zwiększamy pułap tlenowy dla organizmu i wzmacniamy mięśnie i stawy. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup sportowej maski przeciwsmogowej, wówczas można bez obaw jeździć na rowerze przez cały rok. 

Jak działa maska przeciwsmogowa?

Maska przeciwsmogowa najczęściej wykonana jest z neoprenu – to mocna tkanina syntetyczna, której właściwości pozwalają na swobodne oddychanie skóry. Jest miękka i lekko elastyczna, a jej krój dopasowany jest do anatomicznego kształtu twarzy. Maski różnią się od siebie kształtem – te sportowe przeznaczone dla rowerzystów osłaniają dokładnie usta i nos. Najczęściej zapinane są na rzep na karku – zatem cała dolna część twarzy jest szczelnie zakryta. 

Najważniejszym elementem maski antysmogowej jest filtr, który ma za zadanie zatrzymywać szkodliwe substancje z powietrza. W zależności od wybranego modelu maski filtry mogą różnić się od siebie. 

Rodzaje filtrów w maskach antysmogowych:

  • filtr węglowy – warto zwrócić uwagę na jego oznaczenie – najskuteczniejszy będzie filtr N99, który pochłania 99% pyłów, oraz alergeny. 
  • HEPA – wysoce skuteczny filtr powietrza szczególnie polecany dla alergików. Działa na następującej zasadzie – w jego wnętrzu znajdują się naładowane elektrostatycznie cząsteczki, które wyłapują najdrobniejsze zanieczyszczenia. FIltr HEPA ma tę zaletę, że powietrze, którym oddychasz jest niemal całkowicie wolne od zanieczyszczeń, grzybów, bakterii, wirusów i alergenów. 
  • filtr łączony – łączy w sobie zalety dwóch poprzednich, zatem mamy tutaj wysoką skuteczność filtracji. Filtr łączony pochłania również nieprzyjemne zapachy, co wpływa na komfort uprawiania sportów. 
  • filtr bioaktywny – najbardziej zaawansowany ze wszystkich ponieważ nie tylko wyłapuje ale również neutralizuje cząsteczki zanieczyszczeń. Wszystkie składniki smogu, również lotne gazy szkodliwe dla zdrowia nie osadzają się na powierzchni filtra – ulegają biodegradacji.

Jakie maski rowerowe będą chronić najlepiej? 

Kupując maskę antysmogową należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wydajność filtracji. Im wyższa tym mniejsze cząsteczki zostaną zatrzymane i nie przedostają się do organizmu. Oznaczenia filtra – N99 lub FFP3 to pewność, że filtr będzie pochłaniać nie tylko zanieczyszczenia ale również niebezpieczne wirusy i bakterie. 

maska rowerowa

Nie każda maska antysmogowa nadaje się do uprawiania sportu. Na rynku dostępne są półmaski filtrujące, maski spacerowe oraz maski dla biegaczy i rowerzystów. Dlaczego istotne jest używanie specjalnej maski do aktywności sportowej? Mianowicie podczas biegania lub jazdy na rowerze oddychamy szybciej, potrzebujemy więcej powietrza. 

Maski sportowe posiadają zawory o takiej wydajności przepływu powietrza, która pozwoli swobodnie oddychać nawet podczas intensywnego wysiłku. To bardzo ważne, bowiem podczas aktywności organizm potrzebuje więcej tlenu, jeśli go nie otrzyma bardzo szybko osłabnie. Zatem na rower wkładamy wyłącznie maskę rowerową, tylko wówczas możesz komfortowo uprawiać swój ulubiony sport. 

Jak wybrać odpowiednią maskę dla siebie?

Równie ważne jest odpowiednie dopasowanie kształtu i rozmiaru maski do twarzy. Antysmogowa maska dla rowerzystów zasłania całą dolną część twarzy – od podbródka do szczytu nosa oraz całą linię szczęki. Chodzi o to, aby idealnie przylegała, powietrze powinno przepływać wyłącznie przez filtr i zawory. Jeśli maska nie będzie dobrze leżeć, powietrze wraz z zanieczyszczeniami będzie przedostawać się do płuc inną drogą. Noszenie takiej maski nie ma większego sensu – będzie nieskuteczna.

Zwróć uwagę na długość pasków i zapięcie – najwygodniejsze są mocne rzepy. Nic nie będzie uciskać i można swobodnie założyć również kask na głowę. Dobrze dopasowana maska i kask to Twoje bezpieczeństwo podczas jazdy – warto skrupulatnie o nie zadbać.

Skuteczność maski opiera się na filtrach. Ich żywotność jest ściśle określona, więc należy regularnie je wymieniać, aby maska spełniała swoje zadanie. Jak często wymienia się filtr w masce antysmogowej? Zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Częstotliwość wymiany zależy od rodzaju filtra i poziomu zanieczyszczenia powietrza. Oczywiście są to wartości powyżej 100 godzin noszenia dla masek rowerowych, więc nie ma obawy, że po tygodniu filtr będzie już do wymiany. 

Maskę trzeba utrzymywać w czystości, mocno przylegający do skóry materiał przesiąka potem podczas wzmożonej aktywności. Zatem sama wymiana filtra nie wystarczy – maskę trzeba również prać, aby nie namnażały się na niej bakterie, grzyby i pleśnie. Do prania usuwamy filtr i zaworki. Maskę można prać ręcznie lub w pralce, ale najpierw należy sprawdzić na opakowaniu wskazania dotyczące czyszczenia maski. Zaworek również trzeba umyć, ale ponowne jego złożenie jest łatwe, więc nie obawiaj się usunąć go przed praniem. 

W dobie koronawirusa trzeba pamiętać o tym, żeby zdezynfekować maskę po każdym użyciu. Najłatwiej zrobić to spryskując maskę płynem do dezynfekcji zawierającym min. 60% czystego alkoholu. 

Maski antysmogowe dla rowerzystów to specjalistyczne produkty, wyposażone w wydajne filtry. Stanowią skuteczną barierę dla cząsteczek mniejszych niż cząsteczki większości wirusów. Biorąc pod uwagę to, że jazda na rowerze wzmacnia odporność organizmu nie należy z niej rezygnować z obawy przed zakażeniem. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest wyposażenie się w odpowiednie środki ochrony.

Powiązane artykuły