Rowerzysta jako uczestnik ruchu musi stosować się do przepisów ruchu drogowego. Które przepisy są najważniejsze? Wybraliśmy dla Was podstawowe przepisy, które bezwzględnie musi znać każdy rowerzysta.
Przepisy ruchu drogowego to zasady, które mają za zadanie usprawnienie ruchu drogowego, a nie utrudnienie życia jego uczestnikom. Regulacje prawne, które obowiązują rowerzystów zostały opracowane w trosce o Wasze bezpieczeństwo.
Rowerzysta to pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego, dlatego główne zasady poruszania się po drogach publicznych są takie same, jak podczas kierowania samochodem.
Zanim wyjedziesz na ulicę – obowiązkowe wyposażenie
Rower musi być przede wszystkim sprawny – podstawa to prawidłowe oświetlenie i sprawne hamulce. Zgodnie z przepisami obowiązkowe jest posiadanie sprawnej czerwonej lampy z tyłu oraz białej lampy z przodu. Światła w rowerach włączamy zawsze, gdy zapada zmrok lub jest ograniczona widoczność np. podczas mgły, w opadach deszczu czy śniegu. Dla własnego bezpieczeństwa, choć nie jest to obowiązkowe, dobrze mieć również inne elementy odblaskowe – zarówno na rowerze, jak i na odzieży.
Drugi obowiązkowy element wyposażenia to sygnał ostrzegawczy. Dzwonek nie powinien być przeraźliwy, ale ma w sposób wyraźny informować innych uczestników ruchu o naszej obecności na ścieżce rowerowej. Hamulec, który skutecznie pozwoli zatrzymać rower wydaje się oczywisty, ale ustawodawca również przewidział dla niego stosowny zapis.
Prawa i zakazy dotyczące rowerzystów
W Polsce powstaje coraz więcej tras rowerowych, po których możemy poruszać się bezpiecznie, bo nie musimy dzielić pasa z samochodami. Jeśli jednak nie ma ścieżki rowerowej lub wydzielonego pasa ruchu dla rowerów starajmy się korzystać z pobocza. Ulicą poruszamy się możliwie jak najbliżej prawej krawędzi jezdni.
Rowerzysta może wyprzedzać pojazdy stojące w korku zarówno w prawej jak i z lewej strony, ale zawsze przy zachowaniu najwyższej ostrożności. Zawsze, gdy zmieniasz kierunek jazdy musisz to zasygnalizować. Jeśli nie masz oświetlenia kierunkowego to wystarczy, że wyciągniesz rękę w kierunku, w którym chcesz skręcić.
Jazda obok innego rowerzysty po pasie ruchu do niedawna była zabroniona, teraz jest dozwolona pod warunkiem, że nie utrudnia to ruchu innym użytkownikom drogi. Z punktu widzenia rowerzysty jest to nawet bezpieczniejsze – kto z nas nie przeżył chwil grozy, gdy pędzący samochód przemknął obok po prawym pasie omal nie spychając nas z pobocza. Para rowerzystów niejako wymusza na kierującym zmniejszenie prędkości i wyprzedzenie ich sąsiednim pasem przy zachowaniu odpowiednich odstępów.
Czego rowerzyście bezwzględnie nie wolno?
- Jechać autostradą lub drogą ekspresową.
- Jechać chodnikiem.
- Poruszać się po zmroku bez oświetlenia.
- Nie ustąpić pierwszeństwa pieszym na przejściu dla pieszych.
- Jechać trzymając się innych pojazdów.
- Korzystać z telefonu komórkowego trzymanego w dłoni podczas jazdy.
- Jechać bez trzymania dłoni na kierownicy lub nóg na pedałach.
- Jeździć na rowerze pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
- Jechać chodnikiem przeznaczonym dla ruchu pieszych.
Za te przewinienia przewidziane są mandaty w wysokości od 50 do 500 zł i stanowią bezpośrednie zagrożenie.
Włącznie się do ruchu
Zawsze, gdy zjeżdżasz ze ścieżki rowerowej na ulicę włączasz się do ruchu. Oznacza to, że musisz bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym pojazdom, które już znajdują się na drodze, na którą chcesz wjechać. Co istotne, rowerzysta może wyjechać na ulicę tylko wówczas, gdy wzdłuż jezdni nie ma wyznaczonej trasy dla rowerów.
Jazda na rowerze na skrzyżowaniu
Pokonując skrzyżowanie kierujemy się tymi samymi znakami drogowymi, co samochody. Zatem jeśli nie ma innych oznaczeń, sygnalizacji świetlnej, śluzy dla rowerów – znajdujemy się na skrzyżowaniu równorzędnym wówczas obowiązuje zasada prawej ręki. Czyli ten uczestnik ruchu, którego mamy po swojej prawej ma pierwszeństwo.
Wyjątkiem jest skrzyżowanie z drogą poprzeczną – jeśli samochód skręca, musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost. W sytuacji, kiedy droga dla samochodów krzyżuje się z trasą rowerową wówczas: pojazd mechaniczny przekraczający drogę dla rowerów skręca w prawo ma obowiązek ustąpić pierwszeństwo jednośladom. Z zasady każdy rowerzysta znajdujący się na przejeździe ma pierwszeństwo, ale dla własnego bezpieczeństwa należy uważać zawsze, gdy wjeżdżamy rowerem w miejsce gdzie może pojawić się samochód.
Rowerzysta poruszający się środkiem skrzyżowania? Tak jest to zgodne z przepisami, gdy na skrzyżowaniu można jechać więcej niż w jednym kierunku. Wówczas rowerzysta ma prawo ustawić się na środku skrzyżowania, zapobiega to wyprzedzaniu go w sposób stwarzający zagrożenie.
Dzieci na rowerach – przepisy
Dzieci do lat 7 mogą być przewożone wyłącznie w fotelikach rowerowych lub specjalnych przyczepkach. Dziecko na rowerku biegowym lub małym rowerze może poruszać się wyłącznie po chodniku pod opieką osoby dorosłej. Od 7 – 10 lat dziecko jedzie na rowerze zawsze pod opieką osoby dorosłej. Jest ono traktowane jako pieszy i porusza się w dalszym ciągu po chodniku lub wytyczonej z chodnika ścieżce rowerowej.
Po drogach publicznych dzieci powyżej 10. roku życia mogą poruszać się ,gdy mają za sobą zdany egzamin na kartę rowerową. Karta rowerowa nie jest konieczna dopiero, gdy młody człowiek osiągnie 18 rok życia.
Każdy rowerzysta, bez względu na wiek musi znać przepisy ruchu drogowego. Wyjeżdżając na drogę publiczną musimy mieć świadomość tego, że nawet jeśli mamy pierwszeństwo – to w starciu z samochodem rowerzysta nie ma większych szans. Zatem dla własnego bezpieczeństwa należy nie tylko przestrzegać przepisów, ale stosować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do innych użytkowników drogi.