Strona główna Porady rowerowe Jaki rower wybrać dla dziecka? Rower biegowy czy z pedałami?
dziecko jedzie na rowerze biegowym

Jaki rower wybrać dla dziecka? Rower biegowy czy z pedałami?

przez Konrad WItek
Published: Last Updated on 193 wizyt

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka nie może być przypadkowy. Jeśli dobierzemy go dobrze maluch polubi ten zdrowy i przyjemny sport. Odpowiemy na wszystkie ważne pytania i pomożemy Ci dobrać odpowiedni rower dziecięcy. 

Jazda na rowerze jest zdrowa i relaksująca. Podnosi wydolność i odporność organizmu, wspiera rozwój psychoruchowy. Dzieciaki mają niewyczerpane pokłady energii, trzeba ją rozładowywać, inaczej maluch nudzi się i robi się po prostu niegrzeczny. Rower to idealny sposób, aby dziecko otrzymało codzienną porcję zdrowej aktywności na świeżym powietrzu. spacer z rowerem jest bardziej atrakcyjny dla kilkulatka. Plusem wczesnego zaszczepienia w dziecku miłości do jednośladów jest również to, że kiedy wsiądzie już pewnie na rower można z powodzeniem jeździć wspólnie. Wycieczka rowerowa to świetny pomysł na udany rodzinny weekend. 

Rowerek biegowy – najlepszy prezent dla malucha

Rowerki biegowe mają specyficzną konstrukcję. To malutkie jednoślady bez pedałów – dziecko aby jechać musi odpychać się nóżkami. Jest to świetny pojazd dla najmłodszych, ponieważ może na nim jeździć nawet półtoraroczny maluszek. Biegówkę można kupić dziecku już wtedy, gdy zacznie pewnie chodzić. 

Jakie są zalety rowerków biegowych? 

Wspierają zdrowy rozwój psychoruchowy i daje możliwość do uprawiania zdrowej aktywności przy okazji codziennych spacerów. Z pewnością sprawia, że wyjścia są atrakcyjniejsze dla dziecka. Maluch, który dosiada własnego pojazdu buduje w ten sposób pewność siebie i orientację przestrzenną. Poznaje swoje ciało i otoczenie – to bardzo ważne aby dziecko zdrowo rosło. 

Jaki rowerek biegowy wybrać? 

Drewniana czy metalowa biegówka – takie pytanie często zadają sobie rodzice. Wybór ramy jest ważny z punktu widzenia komfortu malucha. Rower biegowy powinien być lekki, aby dziecko z łatwością nim manewrowało. Zatem drewno lub lekka rama z nowoczesnych stopów np. rama magnezowa. Kolejnym pytaniem jest skrętność kierownicy – otóż tutaj zdania są podzielone. Pełny skręt gwarantuje, że podczas upadku kierownica się złoży i dziecko o nią nie uderzy. Blokada skrętu może natomiast ograniczać możliwości manewrowania w tym również niekontrolowaną zmianę kierunku jazdy i w konsekwencji wywrotkę. 

Dlaczego biegówka to najlepszy wybór na pierwszy rower dla dziecka? Maluch od początku jeździ bez bocznego podparcia, więc w naturalny sposób uczy się utrzymywać równowagę. To zdecydowanie ułatwia i skraca naukę na rowerku z pedałami. 

Rower z bocznymi kołami

Dla trzylatka, który nie próbował swoich sił na biegówce, najlepszy będzie rowerek z bocznymi kółkami. Jest odrobinę większy od rowerka biegowego i bardziej przypomina konstrukcją “dorosły rower”. Najczęściej są to rowery w rozmiarze kół od 14’ do 20’.

Kupujemy rower dla dziecka w pełni wyposażony czyli posiadający boczne kółeczka i drążek do asekuracji w komplecie. Rower dziecięcy powinien być solidny – zatem zacznijmy od ramy. Do wyboru mamy ramy stalowe i aluminiowe. Wybór zależy tak naprawdę od możliwości dziecka. Chudziutka 4-latka szybko zniechęci się do jazdy zbyt ciężkim rowerem. Cięższy rowerek będzie dobrym wyborem dla tryskającego energią chłopca, za którym ciężko nadążyć – tutaj masa roweru będzie go choć odrobinę spowalniać.

Drugi ważny element to hamulce – na początek lepiej jeśli dziecko ma do dyspozycji hamulec torpedo na tylne koło. Trzylatek może sobie nie poradzić z prawidłowym operowaniem hamulcem na przód z dźwignią na kierownicy. Sposób wykonania roweru ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka. Tutaj nie powinniśmy iść na żaden kompromis – żadnych ostrych krawędzi i wystających elementów.  

dziecko jeździ na rowerze

Rower dla dziecka z pedałami

Naukę jazdy na rowerze bez bocznych kółek zaczynamy, gdy dziecko ma ok. 4 – 5 lat. Po pierwsze dlatego, że na początku trzeba stabilizować tor jazdy za pomocą drążka do asekuracji. Im lżejsze dziecko tym mniejszy wysiłek dla rodzica. Szczególnie, że niektórym dzieciom nie wystarczy jedno popołudnie, aby opanować jazdę na dwóch kołach. Oczywiście jeśli dziecko przesiadło się na rowerek z pedałami z biegówki to najczęściej etap jazdy na bocznych kółkach można w ogóle pominąć. 

Rowerek z pedałami powinien być nie tylko stabilny i dobrze wykonany ale również ładny. Kilkulatki bardzo zwracają uwagę na estetykę, więc starajmy się kupić rower, który się dziecku podoba – tym chętniej będzie na nim jeździć. 

Jak powinien być wyposażony rower dla dziecka? Otóż nie tylko dziewczynce przyda się koszyczek. To akcesorium, które ułatwi spacery – można włożyć do niego picie lub przekąskę na spacer. Dzwonek – nie wydającą przeraźliwe dźwięki trąbkę, ale klasyczny sygnał rowerowy. Młody rowerzysta musi nauczyć się go mądrze używać. Błotniki również są bardzo przydatne – dzieci uwielbiają wjeżdżać w kałuże, a jak to się kończy bez błotników chyba każdy rodzic wie. 

Wybierając rower dla kilkulatka zwróćmy uwagę na opony. Jeśli dziecko będzie poruszać się po wyboistym podwórku lub ścieżkach wiejskich warto, aby miało szersze, bieżnikowane opony. 

Jak dopasować rozmiar roweru do wzrostu dziecka?

Rower musi być dobrze dopasowany – tylko wtedy dziecko porusza się na nim wygodnie i bezpiecznie. Co więcej – jeśli rower jest prawidłowo dobrany maluch siedzi w pozycji wyprostowanej. Podczas jazdy na rowerze mięśnie pleców pracują, dziecko mimochodem może w ten sposób utrwalić utrzymywanie prostej sylwetki. To ważne, szczególnie w epoce smartfonów pogłębiających wady kręgosłupa u dzieci. 

Jeśli chodzi o rozmiar rowerka dziecięcego to wybieramy go na podstawie wielkości koła. Wyjście z dzieckiem do sklepu i “przymierzenie” roweru to najlepszy pomysł. Po pierwsze sprzedawcy w sklepie rowerowym pomogą, po drugie gdy dziecko usiądzie na rower będziesz widział czy jest mu na nim wygodnie. Maluch nie powinien się na rowerze garbić i nienaturalnie pochylać oraz podczas jazdy uderzać kolanami o kierownicę. 

Tabele rozmiarów, na podstawie których dopasowuje się rower do wieku dziecka nie są dobrą pomocą, gdy chcemy kupić rower przez internet. Wymiar, który jest ważny to długość nogi dziecka mierzona od podłogi do krocza czyli tzw. przekrok. Pamiętajmy, aby mierzyć przekrok kiedy dziecko ma na nóżkach buciki. 

W przypadku rowerka biegowego do wymiaru przekroku trzeba dodać ok. 2 cm ponieważ dziecko na początku raczej chodzi z rowerkiem niż na nim jeździe. 

Jeśli chodzi o rowerki z pedałami to w orientacyjnym ustaleniu rozmiaru pomoże Wam następujące zestawienie:

  • dla  3-latka o przekroku długości do 48 cm odpowiedni będzie rowerek na 16’ kołach. 
  • rower z pedałami dla 4 – 5 latka, którego noga po wewnętrznej mierzy od 53 cm do 58 cm powinno się wybrać rower na kołach 20’. 

Powiązane artykuły