Strona główna Porady rowerowe Jaki rower biegowy wybrać dla dziecka?
rowerki biegowe

Jaki rower biegowy wybrać dla dziecka?

przez Robert Kowalski
Published: Last Updated on 183 wizyt

Rower biegowy to świetna alternatywa dla rowerka na bocznych kółkach. Dzieci, które zaczynały swoją przygodę z rowerem na biegówce, szybciej uczą się utrzymywać równowagę na jednośladzie. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wybrać odpowiedni rower biegowy dla malucha.

Rowery biegowe stały się bardzo popularne – rodzice coraz chętniej wybierają je dla swoich pociech. Taki pojazd uatrakcyjni każdy spacer. Rozbrykany dwulatek z przyjemnością wsiądzie na taki rowerek i szybko wyładuje na nim nadmiar energii. Taka aktywność jest zdrowa dla dziecka i doskonale wspiera jego rozwój psychoruchowy.

Rower dla dziecka tradycyjny, czy rower biegowy?

Każda forma aktywności sportowej na świeżym powietrzu jest zdrowa dla dziecka. Zarówno rowerek tradycyjny, jak i rower biegowy to dobry pomysł. Jaka jest różnica między nimi? Tradycyjny rower dziecięcy wyposażony jest w dodatkowe kółka, a modele dla najmłodszych to niskie trójkołowce. Tradycyjny rower dla dziecka posiada również mechanizm korbowy – aby jechał, maluszek musi nauczyć się pedałować. Na takim rowerku dziecko nie musi samodzielnie utrzymywać równowagi, więc kiedy przyjdzie pora na rower bez bocznych kółek czeka nas spora przeprawa.

Rower biegowy odrobinę się różni. Jazda na rowerze biegowym polega na tym, że dziecko odpycha się nóżkami i na początku właściwie bardziej idzie z rowerem niż na nim jedzie. Zatem proces nauki utrzymywania równowagi przebiega tutaj w sposób stopniowy i bardziej naturalny. Rower nie ma pedałów – to rama z kierownicą i dwa koła. Modele dla najmłodszych nie mają hamulca – dziecko hamuje nóżkami.

Na rowerku biegowym maluszek najpierw idzie z rowerkiem, potem stopniowo opanowuje utrzymywanie równowagi, zaczyna siadać na siodełku i odważniej manewruje sprzętem. W ten sposób, kiedy przyjdzie pora na „dorosły” rower Twój przedszkolak skupi się wyłącznie na pedałowaniu, bo równowagę utrzyma już samodzielnie.

W jakim wieku dziecko może jeździć na rowerze biegowym?

W zasadzie nie ma konkretnych ram wiekowych, jeśli chodzi o pierwsze próby jazdy na rowerze biegowym. Na pewno maluch musi stabilnie, samodzielnie chodzić. Ważne jest również to, aby nie było przeciwskazań medycznych do korzystania z tego typu zabawek. Dziecko musi mieć prawidłowo ukształtowane stawy biodrowe i dobrze stawiać nóżki. Jeśli nie – koniecznie skonsultuj zakup rowerka biegowego z ortopedą.

Przed zakupem trzeba sprawdzić, czy dziecko jest już odpowiednio wysokie, aby samodzielnie wsiąść na rower.  Rozsądna granica to ok. 2. roku życia – o tym jak dopasować sprzęt do wzrostu dziecka dowiesz się z dalszej części tekstu.

rowerek biegowy dla dziecka

Rodzaje rowerów biegowych

Wybór rowerków dziecięcych jest ogromny, dlatego warto przyjrzeć się różnicom w budowie tych sprzętów, aby wiedzieć jaki będzie najlepszy dla Twojego dziecka. Zacznijmy od ramy – może być wykonana z metalu lub z drewna. Modele z plastiku pomińmy milczeniem – nie zagwarantują dziecku bezpieczeństwa to bardziej zabawki niż rowery.

Zatem rower biegowy z drewna czy z metalu? Biegówka z drewna będzie lekka i odpowiednia dla wyznawców trendów eko. Wybierając rower biegowy z drewna zwróć uwagę na to czy siodełko ma regulowaną wysokość. Stalowa rama będzie ciężka, dlatego, jeśli chcesz kupić dziecku metalowy rower biegowy wybierz taki na ramie aluminiowej lub magnezowej. Ta ostatnia będzie najlżejsza – takim rowerkiem będzie dziecku łatwiej manewrować.

Zakres skrętu kierownicy to kolejna ważna cecha tego typu jednośladów. Dostępne są modele, które mają pełny skręt kierownicy lub takie, których kierownica obraca się w ograniczonym zakresie. Każda z opcji ma tyle zwolenników co przeciwników. Ograniczony zakres kierownicy teoretycznie chroni dziecko przed niekontrolowanym skrętem i upadkiem. Z drugiej strony kiedy dziecko faktycznie upadnie z takim rowerkiem kierownica nie złoży się. Dobrym rozwiązaniem jest rower biegowy, którego kierownicę można dowolnie ustawić i zablokować. Wówczas rodzic obserwując dziecko podczas jazdy może zdecydować jak będzie wygodniej.

Modele biegówek różnią się również oponami – do wyboru mamy piankowe i pompowane. Które wybrać? Rower biegowy na kołach piankowych będzie lżejszy i bezobsługowy – nie trzeba ich pompować. Jest za to spora różnica w przyczepności – pompowane koła są pod tym względem bezpieczniejsze i lepiej amortyzują nierówności. Dodatkowo, jeśli maluch jeździ zbyt szybko możesz go spowolnić zmniejszając odrobinę ciśnienie w oponach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rowerów biegowych?

Rower biegowy powinien być przede wszystkim wygodny i bezpieczny dla malucha. Dopasuj go dobrze do wzrostu dziecka. Postaw na model, który będzie rósł razem z dzieckiem – regulacja wysokości siodełka to podstawa. Kiedy jest ustawione odpowiednio do długości nóg dziecka, wówczas jazda jest bezpieczna i sprawia maluchowi przyjemność.

Dobrze wykonany rower biegowy to sprzęt bezpieczny dla dziecka. Zwróć uwagę na wystające elementy – ostre zakończenia śrub mocujących koła są niedopuszczalne. Koła mocowane na śruby imbusowe o gładko wykończonych główkach to najlepsze rozwiązanie. Ważne jest też wykończenie chwytów kierownicy – najlepiej jeśli będzie mieć warstwę antypoślizgową.

Ostatni element to siodełko – w biegówkach jest ono dość specyficzne. Rower biegowy powinien mieć wąskie siodełko, z krawędziami zaokrąglonymi do środka. Dziecko na początku swojej przygody z rowerem biegowym nie siedzi na siodełku, potem też siada i staje na zmianę. Siodełko nie powinno mu w tym przeszkadzać.

Jak dobrze dobrać rower biegowy dla dziecka?

Najważniejszy jest odpowiedni rozmiar – rower biegowy, aby był bezpieczny dla dziecka musi być dobrze dopasowany. Zanim kupisz rower biegowy przez internet dokładnie zmierz dziecko i porównaj jego wymiary z wymiarami podanymi na stronie sklepu. Mierzymy tak samo, jak podczas dobierania rozmiaru ramy roweru dla dorosłych.

Musisz dokładnie zmierzyć długość nogi po wewnętrznej. Potrzebujesz do tego miarki i książki. Dziecko ustawiamy w butach na podłodze, w lekkim rozkroku. Książka będzie udawać siodełko roweru – umieszczamy ją pomiędzy nóżkami dziecka grzbietem do góry. Mierzymy odległość od podłogi do grzbietu książki i dodajemy do tego wymiaru ok. 2 cm. Dlaczego? Nasz malec na początku nie będzie siadał na siodełku – będzie szedł z rowerkiem. Wymiar, który uzyskamy powinien zgadzać się z odległością od podłogi do siodełka wybranego modelu rowerka.

Wybierając rower biegowy dla dziecka kieruj się jego komfortem. Jazda ma być dla dziecka przyjemnością. Im solidniejszy i lepiej wykonany rower biegowy, tym Twoje dziecko będzie bezpieczniejsze. Nauka jazdy również powinna przebiegać spokojnie i naturalnie. Nic na siłę – nawet jeśli za pierwszym razem maluchowi się nie spodoba to za jakiś czas sam będzie chciał znów spróbować.

Dlaczego warto wcześnie zaczynać przygodę z rowerem? Bo to jedna z najzdrowszych aktywności, jaką możemy uprawiać praktycznie bez ograniczeń. Tani i ekologiczny środek transportu, który jednocześnie pomaga nam zadbać o dobrą kondycję organizmu. Rower biegowy to pierwszy krok do tego, aby zaszczepić w dziecku miłość do jednośladów.

Powiązane artykuły