Strona główna Porady rowerowe Jak ubrać się na rower jesienią i zimą?
ubiór do jazdy na rowerze jesienią

Jak ubrać się na rower jesienią i zimą?

przez Konrad WItek
Published: Last Updated on 213 wizyt

Na rowerze można jeździć przez cały rok. Chłodny dzień to jeszcze nie powód, aby rezygnować z przyjemności. Jazda na rowerze jesienią i zimą pomaga hartować organizm, więc dlaczego nie spróbować? 

Aktywność fizyczną powinniśmy uprawiać bez względu na pogodę. Tylko wtedy organizm odwdzięczy się nam odpornością i dobrym samopoczuciem. Jazda na rowerze to sport, który może uprawiać każdy, a korzyści zdrowotne z niej płynące można mnożyć w nieskończoność. Kiedy chcesz wybrać się na rower w chłodny dzień musisz pamiętać o odpowiednim ubraniu funkcyjnym — zapewni Ci komfort cieplny, a jednocześnie nie spowoduje przegrzania organizmu podczas wysiłku. Zacznijmy więc od sprzętu i krok po kroku pomożemy Ci przygotować się do sezonu jesienno — zimowego. 

Przygotowanie roweru na jesień i zimę

Jesienią i zimą diametralnie zmienia się jakość nawierzchni, po której będziesz jeździć. Na ścieżkach rowerowych pojawią się kałuże, błoto i zdradliwie śliskie liście. Po sezonie letnim sprawdź stan hamulców — szczególnie jeśli masz V-brake. Jazda w trudnych warunkach pogodowych sprawia, że klocki i okładziny szybciej się zużywają, więc na bieżąco kontroluj ich stan. 

Jeśli kałuże i błoto to nie obędzie się bez błotników — chronią przed zachlapaniem nie tylko Ciebie i rower, ale również innych użytkowników drogi. 

Jeśli nie wykonujesz konserwacji samodzielnie pamiętaj, aby przed pierwszą jesienną pluchą oddać rower do serwisu na przegląd. Ze względu na trudniejsze warunki do jazdy trzeba zabezpieczyć mechanizmy przy pomocy specjalnych smarów i dobrze wyregulować linki przerzutek i hamulców. W sezonie jesienno — zimowym trzeba częściej czyścić łańcuch i smarować go preparatami o gęstej konsystencji — wówczas będzie lepiej chroniony przed wodą, błotem i solą drogową.  

Jeśli chodzi o opony, to do jazdy przez cały rok najlepsze są gumy z terenowym bieżnikiem. Będziesz jechać wolniej, ale stabilność i przyczepność będzie znacznie lepsza. 

Zadbaj o dobre oświetlenie roweru – jesienne szarugi i wczesny zmrok wymagają od Ciebie większej odpowiedzialności. Im lepiej jesteś widoczny dla innych uczestników ruchu, tym bezpieczniejszy jesteś na drodze. 

Po sezonie jesienno – zimowym rower będzie wymagał ponownego przejrzenia wszystkich podzespołów — dzięki temu zdecydowanie przedłużysz ich żywotność i będziesz mieć większy komfort jazdy. 

Ubieranie się na cebulkę

To najlepsze podejście do stroju sportowego, kiedy wychodzimy uprawiać aktywność na świeżym powietrzu w chłodny dzień. Zupełnie inaczej odczuwamy temperaturę panującą na zewnątrz gdy jesteśmy ruchu. Zatem ubranie kilku warstw będzie wygodne – zawsze możesz zdjąć kurtkę, gdy poczujesz, że jest Ci za ciepło. Oczywiście taka taktyka będzie mieć sens wyłącznie, kiedy odpowiednio dobierzemy elementy. Każdy z nas inaczej reaguje na chłód, więc dobranie ilości warstw i typu ubrań funkcyjnych jest kwestią indywidualną. Podpowiemy Ci zatem, na co zwrócić uwagę wybierając ubranie na rower i jak skomponować kompletny zestaw na każdą pogodę. 

Jakie ubrania wybrać?

Odpowiedź jest z pozoru prosta – ubranie na rower powinno być wygodne. Poszczególne elementu stroju powinny jednak spełniać kilka warunków, aby sprawdziły się podczas jazdy na rowerze, gdy na dworze jest zimno. Każda z warstw powinna być wykonana z oddychających tkanin, natomiast okrycie wierzchnie ma chronić przed podmuchami wiatru i ewentualnymi opadami. Optymalnym rozwiązaniem jest założenie na siebie trzech warstw ubrania – pierwsza ta najbliżej ciała to bielizna termoaktywna, druga warstwa powinna zapewniać komfort cieplny i odpowiednią cyrkulację powietrza, natomiast ostatnia izolować przed chłodem i deszczem. 

Bardzo ważna jest swoboda ruchów – w końcu podczas jazdy jesteś aktywny – pedałujesz i manewrujesz rowerem. Zatem po nałożeniu każdej z warstw górnych partii stroju sprawdź, czy będziesz mógł swobodnie skręcać lub sygnalizować ruchem ręki chęć zmiany pasa ruchu. Pamiętaj, że koszulka, bluza i kurtka na rower muszą być dłuższe z tyłu, aby podczas jazdy dobrze osłaniały dolne partie kręgosłupa. 

Długie spodnie na rower powinny zapewniać komfort podczas pedałowania. Buty oczywiście nieprzemakalne, ale takie, które pozwolą oddychać stopom pozostającym przecież w ciągłym ruchu. Trzeba też pamiętać o ochronie głowy, szyi i dłoni, które wystawione są na chłód podczas jazdy. 

zimowy ubiór do jazdy na rowerze

Koszulka lub bielizna termoaktywna

Zimowe ubrania termoaktywne zapobiegają wychłodzeniu. Elastyczne tkaniny, często pokryte przyjemnym w dotyku meszkiem dobrze dopasowują się do ciała. Koszulka termoaktywna na rower zimą powinna mieć długi rękaw i stójkę. Dlaczego nie bawełniany podkoszulek? Bieliznę funkcyjną szyje się z tkanin, które doskonale odprowadzają wilgoć i pozwalają skórze swobodnie oddychać. Jazda w mokrej, bawełnianej koszulce zimą w najlepszym wypadku skończy się przeziębieniem. 

Bluza i kurtka zimowa na rower

Ciepła bluza z polaru to najlepsze rozwiązanie – chroni przed chłodem, a jednocześnie zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Tradycyjna kurtka zimowa nie sprawdzi się podczas jazdy na rowerze. Powinna ona chronić przed wiatrem, ale nie może powodować przegrzania organizmu podczas aktywności. Kurtka z membraną chroni przed zimnym wiatrem i jednocześnie oddycha – dzięki czemu chroni przed przegrzaniem. Takie kurtki są wodoodporne, więc jeśli zacznie padać deszcz lub śnieg nie przemokniesz.

Długie spodnie na rower 

Tutaj ważna jest Twoja wygoda – elastyczne getry funkcyjne dadzą Ci swobodę ruchów podczas pedałowania, ale gdy przemokną na deszczu, jazda będzie bardzo nieprzyjemna. Wodoodporne spodnie przydadzą się zimą, jeśli wolisz luźny krój to ze zwężeniem na dole. 

Zimowe buty na rower 

Buty powinny być wygodne i nieprzemakalne – najlepsze są te z membraną. Podczas jazdy po błocie buty szybko się niszczą. Jeśli dojeżdżasz jesienią i zimą do pracy, dobrym rozwiązaniem będą ochraniacze na buty. Z pewnością łatwiej jest je prać niż czyścić i suszyć buty funkcyjne. 

Rękawiczki na rower 

Są niezbędne – dłonie podczas jazdy pozostają bez ruchu i bardzo łatwo o odmrożenia. Dla tych, którzy latem jeżdżą w rękawiczkach rowerowych wybór jest oczywisty – zimowe rękawiczki rowerowe z żelowymi wkładkami. Ale mogą to być po prostu ciepłe rękawiczki, które chronią palce przed lodowatym wiatrem. Do jazdy na mrozie polecamy zakładanie dwóch par rękawic lub zastosowanie ogrzewaczy do dłoni.  

Czapka i komin

Głowę i szyję trzeba chronić przed chłodem podczas jazdy. Czapka na rower powinna osłaniać uszy i czoło, sam kask do jazdy jesienią i zimą nie wystarczy. Kiedy temperatura spadnie dużo poniżej zera a powietrze jest czyste załóż kominiarkę – ochronisz skórę twarzy przed odmrożeniami. Szyję najlepiej osłonić kominem – sportowe kominy są lekkie, ale dobrze chronią przed chłodem i dobrze odprowadzają wilgoć. 

Maska rowerowa 

Jesień i zima to niestety czas, kiedy w powietrzu unosi się smog. Wdychanie zanieczyszczeń, pyłów i gazów sprawi, że jazda na rowerze ze zdrowej aktywności stanie się szkodliwa. Maska antysmogowa na rower to obecnie konieczność. Nie tylko ze względu na złą jakość powietrza – odpowiednio dobrany filtr zatrzymuje również groźne wirusy, alergeny i bakterie. 

Na zimę najlepsza będzie maska wykonana z neoprenu zapinana z tyłu na rzep. Osłania nos i usta, ale jest zbudowana tak, że możesz w niej swobodnie oddychać podczas wysiłku. Powietrze, które wdychasz jest filtrowane, ale system zaworów pozwala na swobodne oddychanie podczas aktywności. Kupując maskę zwróć uwagę na oznaczenie filtra – najskuteczniejsze są te z oznaczeniem N95 i N99 oraz FFP3. 

Ubranie na rower – najważniejszy jest Twój komfort

Pogoda nie jest przeszkodą, gdy chcesz jeździć na rowerze. jak widać odpowiednio dobrana garderoba sportowa pozwoli Ci uprawiać ulubioną aktywność nawet na mrozie. Odzież funkcyjna nie jest już tak droga jak kiedyś, a i wybór jest dużo większy. Najważniejsze jest trzymanie się podstawowych zasad – ubrania mają być wygodne i ciepłe, ale oddychające. Dzięki temu nie zmarzniesz, ale też nie przegrzejesz się podczas jazdy.

Powiązane artykuły