Strona główna Porady rowerowe Jak dopasować ramę rowerową do wzrostu?
sklep rowerowy

Jak dopasować ramę rowerową do wzrostu?

przez Konrad WItek
Published: Last Updated on 210 wizyt

W przypadku roweru rozmiar ma znaczenie. Dobrze dopasowana rama roweru to wygodna i bezpieczna jazda. Rower to zakup na lata, więc warto poświecić chwilę, aby dowiedzieć się jak wybrać odpowiedni model w pasującym rozmiarze.  

Konsekwencje źle dobranego rozmiaru roweru bywają różne. Za mała rama zmniejszy komfort jazdy nawet na gładkiej, asfaltowej nawierzchni. Nikt nie lubi podczas jazdy uderzać kolanami o kierownicę, albo jechać w nienaturalnej, zgarbionej pozycji. Dłuższe dystanse będą kosztować Cię wiele wysiłku i ból w plecach i nadgarstkach. 

Zbyt duża rama to duży problem, gdy potrzebujesz zwrotnego roweru na trudniejsze trasy. To spory problem nie tylko w terenie, ale również na wąskich miejskich ścieżkach rowerowych i krętych alejkach. Zmęczenie z powodu utrudnionych manewrów potrafi skutecznie zniechęcić do uprawiania tego sportu.

Jaki rower wybrać?

Wybór roweru przy tak dużej ilości modeli i typów jednośladów nie jest łatwym zadaniem. Jak wybrać solidny sprzęt, który będzie niezawodny na trasie? Przede wszystkim skupmy się na modelach od rodzimych producentów. Na polskim rynku jest wiele firm, które produkują nowoczesne i dobrze wyposażone rowery. Zdecydowanie warto się na nie zdecydować, choćby ze względu na łatwy dostęp do autoryzowanych sklepów i serwisów. 

Oczywiście najważniejszym etapem wyboru roweru jest odpowiedź na pytanie: jak i gdzie będę jeździć. Entuzjaści jazdy terenowej wybiorą MTB, natomiast dla fanów długich dystansów zdecydowanie najlepszy będzie rower trekkingowy – turystyczny. Obecnie powstaje również sporo modeli pośrednich – takich, na których pojedziesz po szosie i w terenie. Zanim przejdziemy do mierzenia ramy, przyjrzymy się typom jednośladów – dzięki temu łatwiej wybierzesz taki sprzęt, który sprawi Ci najwięcej frajdy. 

Rower MTB

MTB to jedna z największych grup produktowych. W zależności od tego, jaki sport chcesz na nim uprawiać możesz wybrać tradycyjnego górala lub bardziej zaawansowane modele do ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego: wyścigów MTB XC, downhill czy enduro. Rower górski charakteryzuje się odporną na przeciążenia ramą, szerokimi terenowymi oponami i dobrym zawieszeniem. 

Do wyboru masz rowery z amortyzowanym widelcem przednim lub w pełni amortyzowane. Decyzji o tym, jaki sport MTB najbardziej będzie Ci odpowiadał nie podejmiesz po pierwszej wyprawie w góry. Na początek dobrze jest wybrać klasykę w rozsądnej cenie na przykład, polski Tabou Blade. 

Rower trekkingowy

To wygodny i bardzo wytrzymały rower, na którym możesz przejechać naprawdę duże dystanse. Najczęściej wyposażony w opony semi-slick – pojedziesz na nich zarówno na szosie, jak i po lesie. Rower trekkingowy zbudowany jest tak, aby możliwe było przewożenie na nim sporego bagażu – plecak, namiot, sakwy. Jest to sprzęt idealny do jazdy rekreacyjnej, z amortyzatorem z przodu i komfortowym siodełkiem. 

Rower crossowy

Rower crossowy to bardzo rozsądny kompromis pomiędzy jazdą po szosie i w terenie. Bieżnikowane opony pozwalają na wygodną jazdę na trudniejszej trasie. Amortyzator dobrany jest zwykle tak, aby poradził sobie z wysokim krawężnikiem i kamienistą ścieżką w lesie. Na rowerze crossowym możesz śmiało dojeżdżać codziennie do pracy w mieście i w weekend wyskoczyć na dłuższą wyprawę do lasu. 

rodzaje ram rowerowych

Rower młodzieżowy

Najlepszy rower dla juniora to solidny góral. Terenowe opony to skuteczny sposób na ostudzenie zapału fanów zabójczej prędkości. Z drugiej strony młodziak nie straci sterowności na nierównościach w terenie. Wygodny, zwrotny i bezpieczny rower górski to dobry wybór dla młodzieży. 

Dziewczęta gustują w eleganckich miejskich damkach. Piękne kolory, koszyczek na kierownicy i absolutna swoboda, jeśli chodzi o wybór stylizacji na rower. Na rowerze miejskim dziewczynka powinna siedzieć w pozycji wyprostowanej – dlatego tutaj również konieczne jest bardzo dokładne dopasowanie nie tylko rozmiaru ramy, ale również średnicy koła. 

Rower BMX

BMX to rower do trików i efektownych akrobacji – na rampie, w skateparku lub w przestrzeni miejskiej. BMX to marzenie wielu nastolatków, którzy chcą porządnie poszaleć na dwóch kołach. Rowery tego typu mają specyficzna budowę. Niektóre z nich w ogóle nie mają hamulców, do tego prosty napęd. Charakterystyczna, zakrzywiona ku górze kierownica w niektórych modelach wyposażona jest w rotor, tak aby możliwe było wykonanie pełnego obrotu dobrym przykładem będzie polski BMX – Tabou Gravity 1.0. Do piast zamontowane są stalowe pegi do postawienia stóp podczas akrobacji. 

Dobrze dobrany BMX to podstawa, jeśli chcesz szlifować technikę jazdy. Najczęściej BMX dla dorosłych to koła 20’. Kluczowy jest tutaj rozmiar ramy – poniższa tabelka pomoże Ci orientacyjnie rozmiar BMXa do Twojego wzrostu. 

Wzrost w cmRozmiar ramy w calach Rozmiar koła w calach
120-150 cm17” – 18”18”
145-165 cm20” – 20.25″20”
150-175 cm20.5″20”
170-185 cm20.75″20”

Jak dopasować ramę do wzrostu?

Na każdym z powyższych typów rowerów jeździ się w innej pozycji. Dlatego nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na dobranie rozmiaru ramy do wzrostu. 

Sposoby na wybranie rozmiaru idealnego dla siebie są trzy. Pierwszy i najłatwiejszy to wizyta w sklepie rowerowym. Wspólnie ze sprzedawcą możesz wybrać rozmiar ramy i kół po prostu wsiadając na rowery, które znajdują się na ekspozycji. 

Druga opcja to dopasowanie swoich wymiarów do tabel rozmiarów na stronach producentów. Należy jednak pamiętać, że są to dane czysto orientacyjne. Najdokładniej dopasujesz ramę mierząc przekrok. 

Długość nogi mierzymy po wewnętrznej – od krocza do podłogi (stojąc w butach sportowych). Wynik, który otrzymasz mnożysz przez odpowiedni dla typu roweru współczynnik. Dla rowerów MTB wynosi on 0,226 do 0,238 (im większe koła tym wyższy współczynnik). Natomiast dla rowerów trekkingowych, crossowych i miejskich długość przekroku pomnóż przez 0,25. Wynik, który otrzymasz to rozmiar ramy podany w calach. W ten sposób możesz samodzielnie dobrać rozmiar ramy kupując rower w sklepie internetowym.

Powiązane artykuły