Strona główna Porady rowerowe Jazda na rowerze podczas panowania koronawirusa?
koronawirus

Jazda na rowerze podczas panowania koronawirusa?

przez Konrad WItek
Published: Last Updated on 222 wizyt

Czy w stanie epidemii koronawirusa mogę wyjść na rower? Jeśli tak, to jak się zabezpieczyć, aby nie narażać siebie i innych? COVID-19 to zupełnie nowe zjawisko, dlatego zanim wyjdziesz z domu musisz dobrze się przygotować.

Epidemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami dosłownie w kilka chwil. Lęk przed zarażeniem, panika w sklepach i radykalne decyzje rządzących. Stanowisko Głównego Inspektoratu Sanitarnego jest jasne – mamy unikać skupisk ludzkich, zachowywać odległość min. 1,5 metra od siebie i często myć ręce. Większość Polaków pracuje zdalnie, a co z tym którzy muszą wyjść z domu do pracy? Rower to w obecnej sytuacji bezpieczniejszy środek transportu niż autobus, tramwaj, czy metro.

Co to jest koronawirus i dlaczego jest tak groźny?

Jest to zupełnie nowe zagrożenie, nie do końca zbadane, dlatego bardzo niebezpieczne. Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę COVID-19. Jej objawy to gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Część pacjentów wymaga hospitalizacji na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, ok. 3 proc. zakażonych umiera.

Wirus posiada osłonę lipidową, dzięki czemu możemy zapobiegać zakażeniu często myjąc ręce, nie dotykając twarzy i stosując dezynfekcję środkami z 60-70% zawartością alkoholu. Koronawirusem można się zarazić przez kontakt z osobą zakażoną. Wirus przenosi się drogą kropelkową, atakuje organizm poprzez drogi oddechowe i śluzówki.

Jak prawidłowo myć ręce?

Umieszczamy dłonie pod bieżącą wodą i moczymy je. Nakładamy mydło, zakręcamy wodę. Przez min. 30 sekund, bardzo dokładnie myjemy ręce – z każdej strony, każdy palec dokładnie. Jeśli masz pod ręką szczoteczkę do rąk to wyczyść powierzchnię pod paznokciami. Spłucz dłonie dokładnie i wytrzyj czystym ręcznikiem. Za pomocą skrawka ręcznika papierowego zakręć wodę.

Jak przygotować się do wyjścia na rower w czasie pandemii?

W tym czasie bardzo ważne jest dbanie o swoje zdrowie, nie tylko w kontekście zachorowania na COVID-19. Dlatego na rower ubierz się odpowiednio do panujących warunków, gdy jest bardzo zimno jedź do pracy samochodem. Przypominamy – na rower ubierz się wygodnie i na cebulkę, abyś mógł zdjąć w razie czego zbędne warstwy odzieży.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – załóż kask i jedź ostrożnie. Wizyta u ortopedy może być teraz mocno utrudniona. Załóż rękawiczki rowerowe – każda bariera izolująca dłonie jest teraz jak najbardziej pożądana.

Zabierz płyn do dezynfekcji – będziesz go potrzebować do rąk i odkażenia sprzętu. Zarówno ręce, jak i chwyty kierownicy, dźwignie i manetki dezynfekuj tak często, jak to możliwe. Nie dotykaj twarzy w czasie jazdy!

Jaką maskę wybrać?

Od początku epidemii koronawirusa nie milknie dyskusja o maseczkach ochronnych. Lekarze mówią jasno – maseczka tekstylna jednorazowa przyda się w szpitalu oraz dla osób chorych. Osobie zdrowej taka maska zdecydowanie nie pomoże.

My rowerzyści mamy jednak zupełnie inne akcesoria – maski antysmogowe na rower mogą podnieść Twoje bezpieczeństwo. Jaką maskę wybrać? Otóż najlepiej taką, która wyposażona jest w kilkuetapową filtrację.

W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim filtr HEPA, który stanowi barierę dla mikrocząsteczek baterii, wirusów i alergenów. Wybór maski powinien opierać się o informację, jakiej wielkości cząsteczki przepuszczają wbudowane w nią filtry. Cząsteczka koronawirusa to ok. 0,06 µm do 0,1 µm – tymczasem filtry HEPA zatrzymują cząsteczki wielkości  0,01 µm. W ten sposób możesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo, nie daje to jednak stuprocentowej ochrony przed zakażeniem!

Zatem na rower w czasie epidemii najlepiej założyć maskę antysmogową wyposażoną w filtr węglowy i filtr HEPA. Ważne! Po każdym użyciu należy zdezynfekować maskę płynem na bazie 60-70 procentowego alkoholu oraz wymieniać filtry regularnie.

Wyjście na rower w czasach epidemii – co wolno, a czego nie?

Jeśli dojeżdżasz do pracy na rowerze to jest to całkowicie uzasadnione, ale co gdy chcesz pojeździć rekreacyjnie? Możesz wyjść na rower, ale nie wybieraj miejskiego parku, bulwarów i popularnych ścieżek rowerowych. Teraz jedyne wyjście to odkrywanie okolicy – ścieżek przez pola i odludzia.

Kiedy absolutnie nie wolno wychodzić na rower:

  • Kiedy źle się czujesz, podejrzewasz infekcję.
  • Kiedy jesteś na kwarantannie – twoja nieodpowiedzialność może kosztować czyjeś życie, a Ciebie 30 tys. złotych mandatu.
  • Jeśli władze wprowadziły zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu możesz jechać na rowerze do pracy.

Społeczna izolacja i akcja #zostanwdomu to jedyne, co możemy teraz zrobić, aby wspomóc walkę z COVID-19. Na naszych oczach zmienia się wizja naszej normalności, izolacja społeczna stała się faktem i pozostanie z nami na długo: „Musimy zdać sobie sprawę, że istnieje nowa normalność, nowy sposób, w jaki toczy się życie społeczne” – mówi Dale Fisher, ekspert ds. chorób zakaźnych. Ta nowa normalność będzie dotyczyła również uprawiania sportów. Rower to obecnie jedna z najbezpieczniejszych opcji – sport indywidualny i uprawiany na świeżym powietrzu.

Powiązane artykuły